Person

Ahlinder, Johan Leonard

Född 1882 Öregrund, Stockholms län

Död 1960 Öregrund, Stockholms län

Yrke Fyrmästare

Föräldrar

Johan Mauritz Ahlinder född 1853, yrke Skeppare

Helena Karolina Söderman Ahlinder född 1853, yrke okänt

Foto

Make/Maka (1)

Namn Född Död Fyrvaktare
Hanna Fredrika Åkerlöf Ahlinder 1895 1973 Nej

Barn (11)

Namn Född Död Fyrvaktare
John Ragnar ÅKE Ahlinder 1916 2003 Ja
Sten KJELL Lennart Ahlinder 1918 2005 Nej
Britt GURLI Margareta Ahlinder Gustafsson 1919 1994 Nej
Britt SOLVEIG Linnea Ahlinder Werkegård 1921 2008 Nej
KARIN Maria Ahlinder 1923 2006 Nej
Hans Erik JÖRGEN Ahlinder 1925 1980 Ja
Nils LENNART Ahlinder 1927 2003 Nej
GUDRUN Annie Ahlinder 1192 2009 Nej
DORRIT Jane Ahlinder 1931 1937 Nej
JAN-ERIK Bernt Ahlinder 1934 2004 Nej
Elvy Vaino LILLEMOR Ahlinder Svanberg 1936 Nej

Befattningar inom Lotsverket (20)

Tjänst Fyrplats/skepp Period
Fyrbiträde extra Fyrskeppet Finngrundet 1906-08-03 - 1906-12-22
Fyrbiträde extra Fyrskeppet Finngrundet 1907-03-18 - 1907-12-24
Eldare Tjänstefartyget Gävle 1908-06-20 - 1908-10-21
Besättningsman Tjänstefartyget Gävle 1908-10-22 - 1909-01-16
Besättningsman Tjänstefartyget Gävle 1909-03-15 - 1909-04-14
Fyrbiträde extra Fyrskeppet Västra Banken 1909-04-15 - 1909-08-30
Fyrbiträde Fyrskeppet Västra Banken 1909-08-31 - 1911-10-27
Fyrvaktare tf Fyrskeppet Västra Banken 1911-10-28 - 1912-01-10
Fyrvaktare tf Fyrskeppet Finngrundet 1912-04-01 - 1912-12-21
Fyrbiträde Fyrskeppet Västra Banken 1912-10-11 - 1912-03-31
Fyrbiträde Fyrskeppet Västra Banken 1912-12-22 - 1914-02-28
Fyrvaktare tf Fyrskeppet Västra Banken 1914-03-01 - 1914-06-14
Fyrvaktare tf Fyrskeppet Finngrundet 1914-06-15 - 1914-12-31
Fyrvaktare Fyrskeppet Finngrundet 1915-01-01 - 1923-04-13
Fyrmästare tf Fyrskeppet Finngrundet 1923-04-14 - 1923-10-06
Fyrvaktare Fyrskeppet Finngrundet 1923-19-97 - 1924-06-19
Fyrmästare tf Fyrskeppet Östra Kvarken 1924-06-20 - 1926-08-31
Fyrmästare Fyrskeppet Östra Kvarken 1926-09-01 - 1928-05-31
Fyrmästare Fyrskeppet Svenska Björn 1928-06-01 - 1934-05-31
Fyrmästare Fyrskeppet Västra Banken 1934-06-01 - 1942-12-31