23 maj Utflykt till Särdal fd Livräddningsstation och Morups Tånge fyr
av Ann-Louise GustavssonVi åker i buss till Särdals fd livräddningsstation, söder om Falkenberg. Harplinge hembygdsförening tar emot oss och guidar och berättar om livräddningsstationen. Läs mer www.harplingehembygd.se .
Efter besöket på Särdal kör vi norrut till Morups Tånge fyrplats. Morups Tånge fyr tändes 1843 och har, som en av få fyrar, kvar samma originallins som den hade från starten. Morups Tånge Fyrsällskap guidar oss runt på fyrplatsen. Vi får gå upp i fyren, gå runt i muséet och handla i presentboden, läs mer www.morupstangefyr.weebly.com.
Efter fyrbesöket åker vi tillbaka till Göteborg där vi är senast kl 17.
Samling Gustav Adolfs torg, Göteborg lördag 23 maj kl 09.20. Åter kl 17
Påstigning kan ev. också ske på annan plats utmed vägen.
Antal:40
Avgift: 280 kr, bussresan och inträde Särdal och Morups Tånge
Anmälan som är bindande till fyrprogvast@gmail.com 15 april-10 maj efter bekräftad plats så skall avgiften betalas in till Fyrsällskapets bankgiro 5441-3174 inom 5 dagar. Ange ditt namn, medlemsnummer och Morup på inbetalningen.
Medtag egen matsäck. Ha kläder efter väder.
Vid frågor sms till Marie Tilosius 0705-545151